Pink Lips Project 2021

Z okazji obchodzonego w dniach 18. - 24. stycznia 2021 r. Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, media społecznościowe zapełniły hasztagi #pinklips i towarzyszące im zdjęcia różowych ust, niekoniecznie jedynie tych dziewczęcych. Humorystyczna akcja miała nie tylko przynieść lajki właścicielkom czy właścicielom ponętnych warg i szerokich uśmiechów, ale przede wszystkim przykuć uwagę jak najszerszej społeczności, by zachęcić do zainteresowania się problematyką raka szyjki macicy i uświadomić o możliwościach profilaktyki. Ze względu na sytuację pandemiczną, z którą już niemal od roku wszyscy się borykamy, tegoroczne przedsięwzięcie miało szczególny wymiar. COVID-19 zebrał też swoje żniwo w postaci malejącej liczby wykonywanych cytologii.

Dlatego najważniejszym celem było rozpropagowanie regularnych badań, co dzięki pomocy Dolnośląskiego Centrum Ginekologii i Zdrowia Rodziny oraz laboratoriów medycznych Diagnostyka, udało się zapewnić w większej dostępności na czas trwania akcji. W DCG wszystkie kobiety otrzymały możliwość wykonania cytologii za symboliczną kwotę 15zł.

Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu podświetlony na różowo przez tydzień trwania wydarzenia solidaryzował się z kobietami chorymi na raka szyjki macicy i w ten niecodzienny sposób okazywał im swoje wsparcie.

Edukacyjne posty oraz konkursy poświęcone tematyce raka szyjki macicy można było odnaleźć w wirtualnej przestrzeni na facebookowym wydarzeniu. Nagrody ufundowali między innymi LadyPlaner, Diagnostyka i Your Kaya. Webinar o kobiecych nowotworach i badaniach profilaktycznych poprowadził dr Władysław Gaweł - gienkolog i endokrynolog ze Śląska.

Cieszymy się, że idea akcji #pinklips dotarła do szerokiego grona odbiorców, a głośno o niej było nawet w TVP3 Wrocław za sprawą wyemitowanego materiału z udziałem Hanny Raś - Koordynatorki Lokalnej Projektu „Pink Lips Project” oraz Katarzyny Siekaniec – ubiegłorocznej KLP „Pinków” a obecnie Sekretarz Oddziału.

 

Zachęcamy do profilaktyki i regularnych badań oraz przypominamy, że czas i miejsce na nie są ZAWSZE (nie tylko w tym szczególnym tygodniu, raz do roku), a pandemia, choć oczywiście nie ułatwia przeprowadzania diagnostyki, także z niej nie zwalnia, dlatego musimy pozostać czujni! 

 

Autorka tekstu:

Sara Herchi

 

 

Dyżur

Exchange me? Spotkanie informacyjne SCOPE & SCORE

29 Październik, Wtorek, 18:30 - 20:00

Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu