Finał akcji "Miś pod Szpitalną Choinkę"

21 grudnia 2020 roku miał miejsce finał corocznej akcji „Miś pod Szpitalną Choinkę”, która jest w Oddziale Wrocław organizowana z ramienia Programu Stałego ds. Zdrowia Publicznego. Projektowi przyświeca idea stworzenia prawdziwie radosnej, świątecznej atmosfery na oddziałach pediatrycznych, których podopieczni spędzają Boże Narodzenie w szpitalu. Studenci medycyny odwiedzają najmłodszych w przebraniach elfów, aniołków i św. Mikołajów,  by wręczyć podarki oraz spędzić czas na wspólnej zabawie.  

 

Rok 2020 postawił przed nami wyzwanie, ponieważ ze względów epidemicznych odwiedziny chorych w szpitalach zostały uniemożliwione. Mimo przeciwności Członkowie naszego Oddziału nie poddali się i znaleźli sposób na zrealizowanie akcji oraz wywołanie uśmiechów na ustach wielu młodych pacjentów. Zespół Świętego Mikołaja postanowił w tym roku wyjść poza Wrocław i pozostawić prezenty pod choinką Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Lubiążu. Obdarowaliśmy 60 dzieci i nastolatków, którzy na co dzień przebywają na oddziale psychiatrii sądowej oraz odwykowym o wzmocnionym zabezpieczeniu. Oznacza to, że do momentu przekroczenia progu dorosłości, pozostają na stałe w Szpitalu, a zatem każdy gest przywrócenia „normalności” jest na wagę złota.

 

Najmłodsi otrzymali od nas jabłuszka do zjazdów po śniegu, tarczę do rzutek na rzepy, a także książeczki o historii, nauce i zwierzętach. Starsi chłopcy dostali piłki do futsalu, koszulki sportowe, książki historyczne, o piłce nożnej, a także pozycje z beletrystyki. Natomiast starsze dziewczynki – maty do ćwiczeń, koszulki sportowe, frotki do włosów oraz rozmaite książki: od beletrystyki po „Opowiadania o wrocławskich krasnalach”. Ponadto przygotowaliśmy dla dzieci foremki do ciast oraz gotowe mieszanki do babeczek, które będą mogli wykorzystać na ulubionych zajęciach kulinarnych. Co więcej, zakupiliśmy także piekarnik z płytą indukcyjną dla szkoły przyszpitalnej, który również posłuży jako uatrakcyjnienie i ułatwienie zajęć z gotowania. Radość podopiecznych Szpitala oraz ich opiekunów była nie do opisania!

 

Podczas finału akcji, kiedy to odwiedziliśmy Szpital i wręczyliśmy prezenty, mieliśmy okazję porozmawiać z Dyrektorkami przyszpitalnego Zespołu Szkół Specjalnych. Opowiedziały nam o trudach „budowania szkoły od zera”, o edukacyjnych przedsięwzięciach, których realizują coraz więcej, a także o poczuciu misji, która pomaga im w ciężkich chwilach. W drodze powrotnej z Lubiąża doszliśmy do wniosku, że takie spotkania pokazują, iż prawdziwi św. Mikołajowie są wśród nas… i to nie tylko w święta. 

 

Adriana Dojs

Asystent Koordynatora Lokalnego ds. Zdrowia Publicznego

 


Dyżur

Exchange me? Spotkanie informacyjne SCOPE & SCORE

29 Październik, Wtorek, 18:30 - 20:00

Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu