Styczeń w Oddziale Wrocław

Mimo widma zbliżającej się sesji, styczeń był dla nas bardzo pracowitym miesiącem, o czym świadczą liczne eventy, spotkania i projekty, które odbyły się w ciągu tych 31 dni. 

Przy Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu kolejny rok działał sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, któremu to pomagaliśmy poprzez organizację charytatywnych Warsztatów Szycia Chirurgicznego oraz biorąc udział w Białej Niedzieli, podczas której w Ratuszu stanęły stoiska edukacyjne m.in. „Pink Lips Project”, „Movember”, „ProfiRaktyka”, „Ratowanie na spontanie” czy „Zaszczep wiedzę”. Było również stanowisko DKMS, gdzie zarejestrowaliśmy do bazy rekordową liczbę osób. 

Dużym powodzeniem cieszyły się spotkania dedykowane studentom w ramach projektów „Poznaj Swoją Specjalizację” i „Zaszczep wiedzę”. Podczas pierwszego z nich gościliśmy dwie wybitne neurolożki - Martę Nowakowską-Kotas i Paulinę Papier, które to przybliżyły nam specyfikę specjalizacji z neurologii oraz odpowiedziały na nurtujące pytania uczestników prelekcji. Natomiast w ramach drugiego projektu mogliśmy posłuchać ciekawego i pouczającego wykładu mgr Kamila Sobolewskiego zatytułowanego „Słówko o antybiotykooporności”. Mamy nadzieję, że zapoczątkuje to serię spotkań o tej ważnej, a często pomijanej tematyce.  

Z ramienia „Daphne” został zorganizowany wykład o pigułce gwałtu, który prowadzili toksykolodzy sądowi - dr n. med. mgr chemii Marcin Zawadzki oraz dr Paweł Szpot z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Eksperci opowiedzieli o zawartości takiej tabletki, jej działaniu oraz wykrywaniu. Poszerzyli również naszą wiedzę na temat medycznych środków wczesnoporonnych. 

Dzięki projektowi „Kultura Przede Wszystkim” mieliśmy okazję wybrać się do Centrum Historii Zajezdnia, by wraz z przewodnikiem zwiedzić scenograficzną Wystawę Główną „Wrocław 1945-2016”. Natomiast o odstresowanie nas przed sesją zadbała Agnieszka Owczarzy organizując i prowadząc rozciągające warsztaty jogi. 

Kolorem przewodnim stycznia był jednak róż, czyli symbol „Pink Lips Project”, który w tym roku odbywał się w kawiarniach Etno Cafe, na Wydziale Farmaceutycznym, w Liceum Ogólnokształcącym nr 7 oraz w Centrum Naukowej Informacji Medycznej. Świadomość profilaktyki raka szyjki macicy udało nam się podnieść u ponad 400 osób.    

Dziękujemy członkom SCOME, SCORA, SCORP i SCOPH za uczynienie stycznia czasem obfitującym w wydarzenia edukacyjne, kulturalne i profilaktyczne. Mamy nadzieję, że kolejne miesiące będą równie aktywne dla naszego  Oddziału.


Dyżur

Exchange me? Spotkanie informacyjne SCOPE & SCORE

29 Październik, Wtorek, 18:30 - 20:00

Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu