15.03

Poniedziałek

18:00

GODZINA Z PSYCHODIETETYKĄ- style jedzenia i zachowania żywieniowe

Łukasz Szydłowski

„Człowiek jest tym, co zje” - ta znana maksyma, stworzona przez Ludwiga Feuerbacha do dnia dzisiejszego nie traci na popularności i sile przekazu. Doszedł on mianowicie do wniosku, że nasze myśli, nasze postrzeganie świata i nasze zdrowie są ściśle uwarunkowane naszym pożywieniem… 

Wszyscy wiemy, że prawidłowe odżywianie to podstawa naszego dobrego samopoczucia i ważny element zachowania zdrowia. 

Zarówno emocje negatywne, jak ipozytywne wpływają na (nadmierną) ilość i rodzaj spożywanego jedzenia. Emocje różniące się intensywnością oddziałują na zachowania żywieniowe. Mózg ijelita współpracują ze sobą imają ogromny wpływ na nastrój człowieka ijego stan psychiczny. Psychodietetyka jest relatywnie młodą dziedziną, która została opracowana wskutek wzmożonego wzrostu wskaźnika otyłości na świecie. Podejrzewa się bowiem, że dotychczas stosowane metody odchudzania nie są tak efektywne, jak mogłoby się wydawać. 

 

Już 15.03.2021 r. zapraszamy Państwa serdecznie na webinar pt” „GODZINA Z PSYCHODIETETYKĄ - Style jedzenia i zachowania żywieniowe” - Link do wydarzenia https://www.facebook.com/events/137647491584025

 

Tajniki psychodietetyki pomogą nam zgłębić nasze 2 prelegentki:

 

JUSTYNA WALIŁKO - Studentka V roku psychologii stacjonarnej na Uniwersytecie Wrocławskim. Członkini Studenckiego Koła Naukowego Psychologii Odżywiania i Psychodietetyki PONAD, Pracowni Konsultacji i Poradnictwa Psychologicznego oraz Laboratorium Badań nad Zachowaniami Żywieniowymi EATLab. Naukowo zainteresowana psychodietetyką, psychologią jedzenia i sportu. Członkini zespołów badawczych w międzynarodowych projektach realizowanym we współpracy m.in. z Uniwersytetem w Pawii i Uniwersytetem Stanford. 

PAULINA BRONOWICKA - Studentka V roku psychologii stacjonarnej na Uniwersytecie Wrocławskim. Członkini Studenckiego Koła Naukowego Psychologii Odżywiania i Psychodietetyki PONAD, Pracowni Konsultacji i Poradnictwa Psychologicznego oraz Laboratorium Badań nad Zachowaniami Żywieniowymi EATLab. Obszar jej zainteresowań naukowych dotyczy psychodietetyki, psychologii jedzenia, czynników warunkujących kształtowanie nawyków żywieniowych oraz wpływu mass mediów na zachowania zdrowotne i powstawanie zaburzeń odżywiania. Członkini zespołów badawczych w międzynarodowych projektach realizowanych we współpracy m.in. z Uniwersytetem w Pawii i Uniwersytetem Stanford. 

Wydarzenie online koordynowane z Wrocławia.