21.01

Czwartek

18:00

SuperFoods - Jedzenie Przyszłości - czyli co czeka nas w następnej dekadzie?

Łukasz Szydłowski

Akcja "SuperFoods - Jedzenie Przyszłości - czyli co czeka nas w następnej dekadzie?" trwała od 21.01.2021 r. do 22.01.2021 r. Odbywała się ona online (wydarzenie na facebooku). 

https://www.facebook.com/events/726962921530904

Określenie „superfood” jest stosunkowo nowym terminem, po raz pierwszy wykorzystano je w roku 1998. Wówczas w czasopiśmie „Nature Nutrition” ukazał się artykuł Aarona Mossan, mówiący o produktach, mających wysoką wartość odżywczą. Superfoods wyróżniają się dużą zawartością cennych składników takich jak witaminy, minerały czy też antyoksydanty. (...) 

Superfoods to moda, narzędzie marketingowe, trend, czy konieczność, by można było uznać naszą dietę za zdrową?
 
Na to pytanie, ale również na wiele innych nurtujących pytań odpowie nam zaproszona Pani prelegentka mgr dietetyki Katarzyna Skórska. Jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, na kierunku dietetyka, wykładowcą oraz doktorantką na tym samym Uniwersytecie.Za swoją pracę magisterską na wysokim poziomie badawczym, o szerokim i głębokim podejściu do problemu otrzymała wyróżnienie od dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Warto także nadmienić, że jest laureatką licznych konkursów o tematyce dietetycznej, a swoją wiedzę systematycznie pogłębia w ramach wielu sympozjów. Już w dniu dzisiejszym może pochwalić się autorskimi, międzynarodowymi publikacjami naukowymi, a jej merytoryczną wiedzą chętnie dzieli się ze wszystkimi - również na instagramie, cieszącym się coraz większą popularnością (@skorskadietetyk).
 
Już 21.01.2021 r. o godzinie 18:00 - zapraszamy Państwa serdecznie na webinar pt. „SuperFoods - Jedzenie Przyszłości - czyli co czeka nas w następnej dekadzie?” Wszystkie szczegóły zostaną podane w późniejszym terminie.

Wydarzenie online koordynowane z Wrocławia.