14.11

Sobota

12:00

CUKIER! STOP! - jak uchronić siebie oraz naszych przyszłych pacjentów przed cukrzycą typu II?

Łukasz Szydłowski
Akcja "CUKIER! STOP! - jak uchronić siebie oraz naszych przyszłych pacjentów przed cukrzycą typu II?". Trwała ona od 14.11 do 24.11.2020 r. Odbywała się online (wydarzenie na facebooku). 
 
 https://www.facebook.com/events/374268000558841?active_tab=about
 
Z okazji Światowego Dnia Cukrzycy, przypadającego na 14 listopada zapraszamy Państwa na cykl spotkań online pt. „CUKIER! STOP!”, mających zwiększyć świadomość społeczną dotyczącą cukrzycy typu II i jej profilaktyki. W wydarzeniu przewidziane są dwa spotkania online:
20 listopada 2020 roku o godzinie 18:00 - spotkanie pt. „Leczenie nadwagi i otyłości w gabinecie lekarza rodzinnego” poprowadzony przez lek. Kamilę Kozak - rezydentkę medycyny rodzinnej, członkinię Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia, a prywatnie zapaloną entuzjastkę zdrowego stylu życia. 
23 listopada 2020 roku o godzinie 18:00 - zapraszamy na prelekcję pt. „Cukrzyca od kuchni, czyli na co zwrócić uwagę w diecie pacjenta” - spotkanie poprowadzone zostanie przez Karolinę Kozak - dietetyczkę, specjalistkę SOIT przyjazną insulinoopornym (School Of Insulineresistance Therapy). Dyplom otrzymała na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, na kierunku Żywienie Człowieka i Dietetyka. Jej praca inżynierska, jak i magisterska dotyczyły żywienia i edukacji żywieniowej kobiet ciężarnych i planujących ciąże.
 
W każdym wydarzeniu możecie aktywnie uczestniczyć, zadając pytania. Linki do spotkań online zostaną umieszczone w późniejszym terminie! 
Oprócz spotkań online, na bieżąco wrzucane będą fakty i ciekawostki odnośnie cukrzycy typu II oraz przewidziany jest konkurs, którego szczegóły zostaną wkrótce opublikowane. 
 
Cukrzycy niestety nie trzeba nikomu przedstawiać, jest to pierwsza choroba niezakaźna okrzyknięta przez Organizację Narodów Zjednoczonych epidemią XXI wieku. Światowa Federacja Diabetologiczna alarmuje, że w 2040 roku z cukrzycą zmagać się będzie aż 642 mln diabetyków - wizja ta powoli staje się faktem, ponieważ co roku przybywa bardzo dużo chorych…
Dane NFZ wskazują, że w Polsce w 2014 roku na cukrzycę chorowało 2,55 mln dorosłych osób (4-letnia chorobowość rejestrowana na podstawie danych o zrealizowanych świadczeniach), a w 2018 r. liczba ta wzrosła do 2,86 mln. Wśród dorosłych dominowały osoby powyżej 55 r.ż. Osoby chore stanowiły w 2018 r. 9,1% populacji dorosłych. W przypadku dzieci i młodzieży w 2018 r. chorowało 22,0 tys. osób, co stanowiło 3,2

Wydarzenie online prowadzone i koordynowane z Wrocławia.