polski english

Zaburzenia odżywiania

Projekt Zaburzenia Odżywiania realizowany jest przez zespół członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland, działający na terenie 12 miast Polski.

Zaburzenia odżywiania są coraz częściej spotykanym problemem, szczególnie w krajach o kulturze zachodniej, w tym w Polsce. Chorują głównie kobiety, co nie oznacza jednak, że schorzenia te nie dotyczą mężczyzn. Statystyczny szczyt zachorowalności to II dekada życia, ale odnotowuje się bardzo dużo przypadków w wieku szkolnym.
W związku z tym studenci IFMSA-Poland powołali do życia projekt, który szerzy informacje na temat anoreksji, bulimii i kompulsywnego objadania się wsród młodzieży szkolnej. Jest to grupa wiekowa bardzo podatna na wpływ mediów i otoczenia, wśród której uświadomienie problemu i konsekwencji zaburzeń odżywiania oraz prewencja mają ogromne znaczenie.
Zajęcia mają formę 45-minutowych warsztatów, podczas których staramy się wspólnie z młodzieżą ustalić podstawowe fakty na temat anoreksji, bulimii i kompulsywnego objadania się:
od czego się zaczyna, jak postępuje i do czego prowadzi
dlaczego w ogóle się zaczyna
jakie objawy możemy zobaczyć, a jakie są ukrywane
jak można pomoc
gdzie się zgłosić
jak zapobiec
...i wiele innych, które wynikną podczas dyskusji z uczniami.
Zajęcia w szkole, oprócz ogromnej satysfakcji, dają nam możliwość zdobycia umiejętności przemawiania do większej grupy ludzi tak, by zainteresować ich tematem i skłonić do wspólnej dyskusji. Uczniowie są chętni do współpracy. Większość słyszała już nieco o zaburzeniach odżywiania, ale jest jeszcze mnóstwo informacji, którymi udaje nam się ich zaskoczyć.
Niektóre oddziały prowadzą również zajęcia dotyczące zdrowego odżywiania dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Zajęcia te poprzez zabawę mają na celu nauczyć dzieci zdrowych nawyków żywieniowych.

 

Aleksandra Zygmunt
Koordynator Lokalny Projektu "Zaburzenia Odżywiania"
Tel.: +48 796 712 022 | e-mail: aleksandra.zygmunt.wroc@wp.pl

*

Dyżur

Brak dyżurów
w najbliższym czasie

Adres e-mail
*
Hasło
*
Zapamiętaj mnie

Zapomniałem hasła

Rejestracja

Ważne dokumenty

Wszystkie dokumenty

Newsletter

E-mail

Współpraca

© 2018 IFMSA-Poland Oddział Wrocław
Realizacja: indemi.pl     projekt graficzny: Wasacz.pl